سر من به چند گرافت مو نیاز دارد؟تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای کاشت مو

سر من به چند گرافت مو نیاز دارد؟تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای کاشت مو

سر من به چند گرافت مو نیاز دارد؟تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای کاشت مو

مقالات

سر من به چند گرافت مو نیاز دارد؟

شاید شما هم تصمیم گرفته باشید که برای بازسازی طبیعی موهای خود، عمل کاشت مو را انجام دهید. اگر چنین قصدی دارید، حتما با این سوال مواجه شدید که سر من به جه تعداد گرافت برای پیوند روی پوست سر نیاز دارد؟ حتما این مفهوم شما را هم دچار سردرگمی بزرگی کرده است. ما در کلینیک پوست و مو دکتر وارث سعی می‌کنیم به همه بیماران خود آموزش دهیم تا به آنها کمک کنیم بهترین تصمیم را در مورد کاشت مو بگیرند.

تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای کاشت مو موفق، یک موقعیت فردی است و نیاز به یک جلسه مشاوره با جراحان مجرب دارد. با این حال، عواملی وجود دارد که می‌تواند بر تعداد پیوندهای مورد نیاز برای پوشش طبیعی سر شما تأثیر بگذارد. هر دو ناحیه دهنده و گیرنده باید مورد مطالعه قرار گیرند تا مشخص شود که "چه تعداد پیوند برای پوشاندن مناطق طاسی نیاز است؟" و "منطقه(های) دهنده می‌تواند چه تعداد پیوند ایجاد کند؟".

کاشت مو: گرافت‌ها مهم هستند

عوامل مهم زیادی برای موفقیت کاشت مو وجود دارد. یکی از مهمترین ارکان جراحی کاشت مو، داشتن برنامه ریزی مناسب برای رسیدگی به گرافت‌ها است. آنها عناصر غیرقابل جایگزین بدن شما هستند و باید توجه شدید تیم پزشکی و جراح ترمیم مو را جلب کنند. اگر تیم پزشکی نتواند گرافت‌ها را به خوبی مدیریت کند، مدل‌های موی غیرطبیعی، عروسکی شکل و پلاگین ظاهر می‌شود و در برخی موارد، حتی یک جراحی اصلاحی برای معکوس کردن آن کافی نیست.

گرافت مو

چگونه می توانم تعداد گرافت‌هایی را که برای پوشش کامل نیاز دارم محاسبه کنم؟

اگر نیاز به تخمین تقریبی از تعداد گرافت‌های مورد نیاز برای پوشاندن ناحیه طاسی دارید، باید ابتدا درک درستی از پیوندها و تراکم ایده آل مو داشته باشید.

گرافت مو چیست؟

هر تار موی بدن انسان از دو قسمت تشکیل شده است. بخش اول: فولیکول یا ریشه مو است که مسئول تولید مو است. قسمت دوم ساقه مو یا خود مو است. "گرافت" نام رایج یک تکه پوست مودار است که حاوی یک فولیکول یا گروهی از فولیکول‌های مو است. گرافت‌ها از نواحی‌ای مانند پشت سر، ریش یا بدن استخراج می‌شوند و در نواحی طاسی معمولاً در قسمت‌های جلویی پوست سر و فرق سر کاشته می‌شوند.

یک گرافت ممکن است حاوی یک ریشه یا صدها مو باشد. گرافت‌ها برای کاشت مو ضروری هستند زیرا به پزشکان اجازه می‌دهند تا ظاهر طبیعی موهای شما را بازگردانند. خط مو با استفاده از گرافت‌های تک فولیکولی تشکیل می‌شود، در حالی که مناطق قابل توجه ریزش مو با پیوند چند فولیکول پوشانده می‌شود.

 

جهت مشاوره رایگان با کلینیک پوست و مو دکتر وارث با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۹۰۲۹۳۶۷۷۹۹

۰۹۰۲۳۰۱۰۷۹۹

تراکم ایده آل برای کاشت مو چیست؟

وقتی صحبت از افراد سالم و تعداد موها می‌شود، تراکم متوسط بین 120 تا 140 تار مو در هر سانتی متر مربع و پیوند مو بین 60 تا 70 است.

یک گرافت مو به ندرت فقط یک مو دارد. به عنوان یک قاعده کلی، یک پیوند تا چهار تار مو را شامل می‌شود که دو تار مو در هر پیوند رایج‌ترین است. بنابراین، حدود 60 تا 70 گرافت همان چیزی است که ما آن را تراکم طبیعی مو می‌نامیم. با کمتر از 40 گرافت در هر سانتی متر مربع، ریزش مو آشکار می‌شود.

از آنجایی که تنها حدود 50 درصد تراکم موی طبیعی برای ایجاد احساس پر بودن مورد نیاز است، اکثر جراحان حداقل 40 گرافت را در 1 سانتی متر مربع پیوند می‌زنند.

چه عواملی بر تراکم پیوندها تأثیر می گذارد؟

 

تراکم فولیکول‌ها برای همه یکسان نیست. برخی از متغیرها بر تراکم فولیکول‌ها در گرافت‌های استخراج‌شده از ناحیه اهداکننده تأثیر می‌گذارند که در زیر توضیح داده شده است:

 

  • ژنتیک و خصوصیات فردی:

هر فرد دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصر به فرد مربوط به مو و پوست خود است. الگوی رشد مو و اندازه پوست سر شما می‌تواند تراکم فولیکول‌ها را تعیین کند.

  • رنگ مو:

مشابه رنگ مو، شمارش مو چیزی است که قبل از تولد مشخص می‌شود. این عامل ارثی بر تعداد موهای سر نیز تأثیر می‌گذارد (1). اعتقاد بر این است که موهای بلوند یا قهوه ای با تقریباً 140000 فولیکول مو در هر پوست سر بیشترین تعداد را دارند. میانگین عدد برای موهای مشکی 108000 و برای موهای قرمز حدود 90000 مو است.

  • قومیت:

چندین مطالعه نشان می‌دهد که تراکم فولیکول‌های مو می‌تواند بر اساس ریشه‌های قومی (نژاد) متفاوت باشد. یافته‌ها حاکی از تفاوت معنی داری در تراکم فولیکول در بین افراد دارای اجداد آفریقایی و قفقازی است.

  • سن:

همانطور که سن ما بالاتر می‌رود، مقداری از موهای خود و در نتیجه تراکم فولیکول‌های مو را از دست می‌دهیم. تراکم فولیکول‌های موی ما در سی سالگی نیمی از تراکم زمانی است که تازه متولد شده بودیم.

چند گرافت در هر سانتی متر مربع برای کاشت موی طبیعی لازم است؟

تراکم کاشت مو از فردی به فرد دیگر، ویژگی‌های موی هر بیمار، سلامت ناحیه اهداکننده، کیفیت موی اهداکننده و موارد دیگر متفاوت است. عوامل زیادی را باید در نظر گرفت. همانطور که در بالا ذکر شد، عواملی مانند رنگ مو، سن، ژنتیک، ویژگی‌های فردی و نژاد باید در هنگام تعیین طرح کاشت مو در نظر گرفته شوند.

دقیقاً به همین دلیل است که قبل از انجام مشاوره با یک پزشک مجرب از اهمیت بالایی برخوردار است. در برخی موارد انجام پیوند با بیش از 80 تار مو در هر سانتی متر مربع امکان پذیر نخواهد بود. گرافت مو از ناحیه اهدا کننده در پشت سر گرفته می‌شود. اگر موهای پشت سر شما به اندازه کافی ضخیم نباشد، جراح نمی‌تواند بیش از 40 گرافت را بکشد.

با این حال، اگر ناحیه اهداکننده سالم باشد، جراح می‌تواند تا 60 پیوند برداشته و آنها را به مناطق مشکل‌ساز پیوند بزند.

تراکم پیوند باید در محل گیرنده کمتر از حد طبیعی باشد تا از عوارضی مانند نکروز جمجمه جلوگیری شود. اگر تعداد زیادی از پیوندها در یک منطقه محدود پیوند زده شوند، احتمال کمتری وجود دارد که تعداد زیادی از پیوندها زنده بمانند و نتایج درازمدت داشته باشند.

چند گرافت می‌تواند به من یک پوشش کامل بدهد؟

برای اینکه بتوانید تعداد کل پیوندهای مورد نیاز برای پوشش طبیعی و کافی روی ناحیه(های) طاسی خود را محاسبه کنید، ابتدا باید با مقیاس‌های طاسی یا مقیاس‌های نوروود (نوروود-همیلتون) آشنا شوید. این مقیاس توسط جیمز همیلتون در دهه 1950 توسعه یافت و بعداً توسط O'Tar Norwood در دهه 1970 تجدید نظر و به روز شد (2). از نظر بالینی، مقیاس نوروود پرکاربردترین ارزیابی در هنگام بحث در مورد طاسی الگوی مردانه است. این مقیاس به عنوان یک نقطه مرجع برای تعیین میزان طاسی، بحث در مورد انتخاب‌های درمانی و ارزیابی اثربخشی درمان عمل می‌کند (3). مقیاس نوروود دارای هفت مرحله است. هر مرحله شدت و الگوی ریزش مو را اندازه گیری می‌کند.

تعیین گراف مو کاشت مو بهترین کلینیک پوست مو در شیراز

مقیاس نوروود و اعداد RequirGraft

اگرچه اندازه پوست سر می تواند بر تعداد گرافت های مورد نیاز برای پوشش کامل تأثیر بگذارد، اما رابطه بین مقیاس نوروود و تعداد گرافت های مورد نیاز برای پوشش مو به شرح زیر است:

مقیاس نوروود

گرافت‌های مورد نیاز

گرافت‌های روی فرق سر

منطقه تحت پوشش

1

0

-

N/A

2

500  تا 800

-

-

2a

1400 تا 2100

-

مرکز

3

1700 تا 2400

-

جلو و شقیقه

3 vertex

1800 تا 2700

2000 تا 3000

جلو و فرق

3a

2000  تا 3000

-

جلو و فرق

4

2100 تا 3500

3400 تا 3800

جلو و فرق

4a

2500 تا 3600

-

جلو

5

2500 تا 3800

3800 تا 4500

جلو و فرق

5a

2800 تا 4300

4700 تا 5500

جلو و فرق

6

3000 تا 4800

5000 تا 6500

جلو و فرق

7

3300 تا 5000

4800 تا 6300

جلو و فرق

 

 

چه تعداد گرافت را می توان از ناحیه اهدا کننده استخراج کرد؟

برخلاف آنچه ممکن است در برخی از محتوای بازاریابی شنیده باشید، منطقه اهداکننده جنگل بی پایانی از فولیکول های مو نیست. علاوه بر این، واقعاً همیشه نیازی به برداشت بسیار زیاد از ناحیه اهداکننده نیست، حتی اگر بتواند چنین تعداد پیوند را فراهم کند. یک جراح مجرب باید تعداد جلسات مورد نیاز و تعداد گرافت های مورد نیاز برای پوشاندن ناحیه طاسی را تعیین کند و وضعیت ناحیه اهداکننده را تجزیه و تحلیل کند.

برداشت بیش از حد و کاشت بیش از حد گرافت مو می تواند منجر به نتایج ناخوشایند پیوند مو شود و شما را در معرض خطر بالایی قرار دهد. امکان برداشت 8000 پیوند از ناحیه اهداکننده وجود دارد. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، معمولاً نیازی به برداشت چنین تعداد زیادی گرافت نیست زیرا در مرحله کاشت نیازی به آنها نخواهد بود.

منابع:

  1. How Many Grafts Do I Need For Full Hair Coverage?
  2. Natural Hair Color Affects Overall Hair Density
  3. Classifications of patterned hair loss: a review
  4. What Is the Norwood Scale?