13 درمان خانگی قدرتمند برای آکنه قسمت دوم

13 درمان خانگی قدرتمند برای آکنه قسمت دوم

13 درمان خانگی قدرتمند برای آکنه قسمت دوم

مقالات

13 درمان خانگی قدرتمند برای آکنه (قسمت دوم)

 در قسمت اول از مقاله 13 درمان خانگی قدرتمند برای آکنه، شما را با آکنه و دلایل بروز آکنه آشنا کردیم. همچنین 7 مورد از این 13 درمان خانگی قدرتمند را به شما معرفی کردیم. در این بخش شما را با 7 مورد باقی مانده آشنا می‌کنیم. با تحریریه کلینیک پوست و زیبایی دکتر وارث همراه باشید.

 

8- مکمل روغن ماهی مصرف کنید

مکمل روغن ماهی، حاوی اسیدهای چرب امگا 3 می‌باشد. شما می‌توانید از این روغن برای تقویت رژیم غذایی خود استفاده کنید.

مکمل روغن ماهی همچنین به اضطراب و افسردگی، سلامت استخوان و مفاصل، رشد جنین در دوران بارداری و اوایل زندگی، بینایی، پیری سالم، سلامت قلب، التهاب، گرفتگی قاعدگی، متابولیسم، خواب و بهبود سیستم ایمنی کمک می‌کند.

اسیدهای چرب امگا 3 چربی‌های سالمی هستند که فواید زیادی برای سلامتی دارند. شما باید این چربی‌ها را از رژیم غذایی خود دریافت کنید، اما تحقیقات نشان می‌دهد که اکثر افرادی که از یک رژیم غذایی استاندارد غربی استفاده می‌کنند به اندازه کافی این روغن را دریافت نمی‌کنند.

روغن ماهی حاوی دو نوع اصلی اسیدهای چرب امگا 3 است - ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA). نشان داده شده است که سطوح بالای EPA و DHA عوامل التهابی را کاهش می‌دهد که این امر ممکن است خطر ابتلا به آکنه را کاهش دهد. در یک مطالعه، روزانه به 45 فرد مبتلا به آکنه، مکمل‌های اسید چرب امگا 3 حاوی EPA و DHA داده شد. پس از 10 هفته، آکنه آنها به‌طور قابل توجهی کاهش یافت.

مصرف روزانه توصیه شده خاصی برای اسیدهای چرب امگا 3 وجود ندارد. دستورالعمل‌های غذایی 2015-2020 برای آمریکایی‌ها توصیه می‌کند که بزرگسالان سالم روزانه حدود 250 میلی گرم EPA و DHA ترکیبی مصرف کنند. همچنین می‌توانید اسیدهای چرب امگا 3 را با خوردن ماهی سالمون، ساردین، آنچوی، گردو، دانه چیا و دانه کتان آسیاب شده دریافت کنید.

 

9- به‌طور مرتب لایه برداری کنید

چرا باید از لایه بردار استفاده کنیم؟ لایه برداری سبب می‌شود که سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برد تا منافذ را باز کند و ظاهر پوست را بهبود بخشد.

لایه برداری همچنین به تولید کلاژن برای الاستیسیته پوست و بهبود سیستم ایمنی کمک می‌کند.

لایه برداری فرآیند از بین بردن لایه بالایی سلول‌های مرده پوست است. برای دستیابی به این هدف می‌توانید از مواد شیمیایی استفاده کنید یا با استفاده از یک برس یا اسکراب برای از بین بردن فیزیکی سلول‌ها به‌صورت مکانیکی لایه برداری کنید. لایه برداری ممکن است با از بین بردن سلول‌های پوستی که منافذ را مسدود می‌کنند، آکنه را بهبود بخشد.

همچنین لایه برداری ممکن است درمان‌های دیگر آکنه را برای پوست مؤثرتر کند و پس از برداشتن بالاترین لایه پوست، به این داروها اجازه می‌دهد که به عمق بیشتری نفوذ کنند.

در یک مطالعه کوچک، 38 بیمار مبتلا به آکنه هشت درمان میکرودرم ابریژن را در فواصل زمانی هفتگی دریافت کردند. شرکت‌کنندگانی که اسکار آکنه داشتند، پس از درمان‌ها بهبودهایی را نشان دادند.

مطالعه کوچک دیگری نشان داد که شش درمان هفتگی میکرودرم ابریژن به تحریک ترمیم پوست کمک می‌کند.

در حالی که این نتایج نشان می‌دهد که لایه برداری ممکن است سلامت و ظاهر پوست را بهبود بخشد، تحقیقات بیشتری در مورد اثر لایه بردارها بر روی آکنه مورد نیاز است.

طرز تهیه اسکراب در خانه

 • مقدار مساوی شکر (یا نمک) و روغن نارگیل را با هم مخلوط کنید.
 • به آرامی پوست خود را با مخلوط مالش دهید و خوب بشویید.
 • هر چند وقت یکبار تا یک بار در روز لایه برداری کنید.

10- مصرف لبنیات را کاهش دهید

مصرف زیاد لبنیات به تعادل تغییرات هورمونی مرتبط با آکنه کمک می‌کند.

رابطه بین لبنیات و آکنه بسیار بحث برانگیز است. شیر و محصولات لبنی حاوی هورمون‌هایی مانند IGF-1 هستند که با آکنه مرتبط است. سایر هورمون‌های موجود در شیر ممکن است باعث تغییرات هورمونی شده و منجر به آکنه شوند.

یک مطالعه در افراد 10 تا 24 ساله نشان داد که نوشیدن شیر کامل سه روز یا بیشتر در هفته با آکنه متوسط ​​یا شدید مرتبط است.

در مطالعه دیگری که شامل 114 شرکت‌کننده بود، مشخص شد آن‌هایی که آکنه داشتند نسبت به افرادی که آکنه نداشتند، به میزان قابل توجهی شیر بیشتری می‌نوشیدند.

از سوی دیگر، مطالعه‌ای که بر روی بیش از 20000 بزرگسال انجام شد، هیچ ارتباطی بین مصرف شیر و آکنه پیدا نکرد. شرکت‌کنندگان داده‌های این مطالعات را خود گزارش کردند، بنابراین تحقیقات بیشتری برای ایجاد یک رابطه  واقعی باید انجام شود.

11- از رژیم غذایی کم شکر استفاده کنید

رابطه بین رژیم غذایی و آکنه، سال‌ها مورد بحث بوده است. تحقیقات نشان می‌دهد که عوامل رژیم غذایی، مانند انسولین و شاخص گلیسمی، ممکن است با آکنه مرتبط باشند.

شاخص گلیسمی (GI) یک غذا، معیاری است که نشان می‌دهد چقدر سریع قند خون شما افزایش می‌یابد. خوردن غذاهای با GI بالا، باعث افزایش انسولین می‌شود که احتمالاً تولید سبوم را افزایش می‌دهد. در نتیجه، غذاهای با GI بالا ممکن است مستقیماً بر ایجاد و شدت آکنه تأثیر بگذارند.

غذاهای با شاخص گلیسمی بالا شامل غذاهای فرآوری شده مانند:

 • نان سفید
 • نوشابه‌های شیرین
 • کیک‌ها
 • دونات
 • شیرینی‌ها
 • آب نبات
 • غلات صبحانه شیرین

غذاهای با شاخص گلیسمی پایین عبارتند از:

 • میوه‌ها
 • سبزیجات
 • حبوبات
 • آجیل
 • غلات کامل یا کم فرآوری شده

در یک مطالعه، 66 نفر از رژیم غذایی طبیعی یا کم گلیسمی پیروی کردند. پس از 2 هفته، افرادی که رژیم غذایی قند خون پایین مصرف می‌کردند، سطوح پایین‌تری از فاکتور رشد شبه انسولین 1 (IGF-1) داشتند، هورمونی که در ایجاد آکنه نقش دارد.

مطالعه دیگری روی 64 نفر نشان داد که افرادی که آکنه متوسط ​​یا شدید داشتند، نسبت به کسانی که آکنه نداشتند از رژیم‌های غذایی با کربوهیدرات بیشتر و بار گلیسمی بالاتر استفاده کردند.

این مطالعات کوچک نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی با گلیسمی پایین ممکن است به افرادی که پوست مستعد آکنه دارند کمک کند.

12- استرس خود را کاهش دهید

آرامش به تعادل هورمون‌ها و باکتری‌های روده مرتبط با تولید روغن و التهاب کمک می‌کند.

ارتباط بین استرس و آکنه به‌طور کامل شناخته نشده است. هورمون‌هایی که در طول دوره‌های استرس ترشح می‌شوند؛ ممکن است تولید سبوم و التهاب را افزایش دهند و آکنه را بدتر کنند.

استرس همچنین ممکن است بر باکتری‌های روده تأثیر بگذارد و باعث التهاب در سراسر بدن شود که می‌تواند با آکنه مرتبط باشد. علاوه بر این، استرس می‌تواند بهبود زخم را کند کند، که ممکن است ترمیم ضایعات آکنه را کند کند.

مطالعات متعدد ارتباط بین استرس و آکنه را پیدا کرده‌اند. با این حال، هر یک از این مطالعات نسبتا کوچک بود، بنابراین تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

یک مطالعه روی 80 شرکت‌کننده هیچ ارتباطی بین شدت استرس و آکنه پیدا نکرد. با این حال، اشاره شد که شدت آکنه ممکن است به توانایی افراد برای مقابله با استرس نیز مرتبط باشد.

برخی درمان‌های آرام‌سازی و کاهش استرس ممکن است آکنه را بهبود بخشد، اما تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

راه‌های کاهش استرس

 • خواب بیشتر
 • به فعالیت بدنی بپردازند
 • تمرین یوگا
 • مدیتیشن
 • نفس عمیق بکشید
 • به‌طور منظم تمرین کنید

13- ورزش و کاهش میزان آکنه

ورزش به افزایش جریان خون، تنظیم هورمون‌ها و کاهش استرس و اضطراب برای پیشگیری و درمان آکنه کمک می‌کند.

همچنین ورزش ممکن است به اضطراب و افسردگی، تنظیم سطح قند خون، بهبود عملکرد مغز، سلامت قلب،  سلامت عضلات و استخوان، تنظیم میل جنسی، بهبود خواب، مدیریت وزن و تنظیم سطح ایمنی کمک می‌کند.

تحقیقات کمی در مورد اثرات ورزش بر روی آکنه وجود دارد. با این حال، ورزش بر عملکردهای بدن تأثیر می‌گذارد تا به بهبود آکنه کمک کند.

به‌عنوان مثال، ورزش باعث گردش خون سالم می‌شود. افزایش جریان خون به تغذیه سلول‌های پوست کمک می‌کند که ممکن است به پیشگیری و درمان آکنه کمک کند.

ورزش همچنین در سطح هورمون و تنظیم نقش دارد. چندین مطالعه نشان داده‌اند که ورزش می‌تواند استرس و اضطراب را کاهش دهد، که هر دو می‌توانند در ایجاد آکنه نقش داشته باشند.

وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده توصیه می‌کند که بزرگسالان 150 دقیقه ورزش هوازی داشته باشند و دو روز را در هفته انتخاب کنند و در آن دو روز به فعالیت‌های تمرینی قدرتی بپردازند.

 

جمع بندی:

آکنه یک مشکل رایج با تعدادی از علل زمینه‌ای است. کارشناسان موافقند که درمان‌های مرسوم مانند اسید سالیسیلیک، نیاسینامید یا بنزوئیل پراکسید هنوز مؤثرترین راه هستند، اگرچه ممکن است برخی این درمان‌ها را تحریک‌کننده پوست بدانند.

بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند درمان‌های طبیعی را امتحان کنند. اکثر درمان‌های خانگی برای آکنه از نظر بالینی مؤثر نیستند، اما به‌عنوان گزینه‌های درمانی جایگزین در دسترس هستند. با این وجود، اگر آکنه شدید دارید، ممکن است بخواهید با یک متخصص پوست مشورت کنید.

جهت مشاوره رایگان با کلینیک پوست و مو دکتر وارث با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۹۰۲۹۳۶۷۷۹۹

۰۹۰۲۳۰۱۰۷۹۹

منبع:

https://www.healthline.com/nutrition/13-acne-remedies#4.-Spot-treat-with-tea-tree-oil