ریزش مو یا آلوپسی چیست؟ از سیر تا پیاز ریزش مو

ریزش مو یا آلوپسی چیست؟ از سیر تا پیاز ریزش مو

ریزش مو یا آلوپسی چیست؟ از سیر تا پیاز ریزش مو

مقالات

ریزش مو

ریزش مو یا آلوپسی (alopecia) می‌تواند فقط پوست سر یا کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد و این ریزش مو می‌تواند به‌صورت موقت و یا دائمی باشد. ریزش مو می‌تواند در نتیجه وراثت، تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی خاص یا بخشی طبیعی از افزایش سن شما باشد. هر کسی و با هر جنسیت و قومیتی ممکن است موهای سر خود را از دست بدهد، اما ریزش مو در مردان شایع‌تر است.  طاسی معمولاً به ریزش بیش از حد مو از پوست سر شما اشاره دارد. ریزش موی ارثی با افزایش سن شایع‌ترین علت طاسی است. برخی از افراد ترجیح می‌دهند اجازه دهند ریزش موی خود بدون درمان و پنهان ادامه یابد. برخی دیگر ممکن است آن را با مدل مو، آرایش، کلاه یا روسری بپوشانند. و برخی دیگر یکی از درمان‌های موجود را برای جلوگیری از ریزش بیشتر مو یا بازگرداندن رشد انتخاب می‌کنند. در این مطلب از تحریریه کلینیک پوست و مو دکتر وارث اطلاعات کاملی در مورد ریزش مو و انواع مدل‌های ریزش مو به شما می‌دهیم. تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

نویسنده: محمد مهدی ثابت عهد

بسته به علت ریزش مو، علائم ریزش مو ممکن است به طرق مختلفی ظاهر شوند. این علائم ممکن است به‌طور ناگهانی یا تدریجی ظاهر شود و فقط پوست سر یا کل بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.

 

علائم و نشانههای ریزش مو ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نازک شدن تدریجی بالای سر: این علامت شایع‌ترین نوع ریزش مو است که با افزایش سن، افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در مردان، موها اغلب در خط موی پیشانی شروع به عقب نشینی می‌کنند. زنان معمولاً قسمتی از موهای خود را پهن می‌کنند. یک الگوی رایج ریزش مو در زنان مسن‌تر، عقب نشینی خط مو (آلوپسی فیبروزان پیشانی) است.

نقاط طاس دایره‌ای یا تکه تکه‌ای: برخی از افراد به‌صورت نقاط طاسی دایره‌ای یا تکه‌ای روی پوست سر، ریش یا ابرو، موهای خود را از دست می‌دهند. پوست شما ممکن است قبل از ریزش مو دچار خارش یا درد شود.

شل شدن ناگهانی مو: یک شوک فیزیکی یا روحی می‌تواند باعث شل شدن مو شود. ممکن است هنگام شانه کردن یا شستن موها یا حتی پس از کشیدن ملایم، تعداد انگشت شماری مو از سر شما کنده شود. این نوع ریزش مو معمولاً باعث نازک شدن کلی مو می‌شود اما موقتی است.

ریزش موی تمام بدن: برخی از شرایط و درمان‌های پزشکی، مانند شیمی‌درمانی برای سرطان، می‌تواند منجر به ریزش مو در سراسر بدن شود. در این مدل ریزش مو، موها معمولاً دوباره رشد می‌کنند.

ریزش مو - کلینیک پوست و مو دکتر وارث

تکه‌های پوسته ریزی که روی پوست سر پخش می‌شوند: این نشانه کرم حلقوی است. ممکن است با موهای شکسته، قرمزی، تورم و گاهی تراوش همراه باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر از ریزش مداوم مو در خود یا فرزندتان مضطرب هستید و می‌خواهید راهکارهای مختلف درمانی را برای کاهش ریزش مو خود یا فرزاندانتان را دنبال کنید، لازم است که به پزشک یا کلینیک معتبری مراجعه کنید. برای زنانی که دچار عقب نشینی خط مو (آلوپسی فیبروزان پیشانی) هستند، با پزشک خود در مورد درمان زودهنگام صحبت کنید تا از طاسی دائمی قابل توجه جلوگیری کنید.

همچنین اگر هنگام شانه کردن یا شستن موهای خود یا فرزندتان متوجه ریزش موی ناگهانی یا تکه‌ای یا بیشتر از حد معمول ریزش شدید با پزشک خود صحبت کنید. ریزش ناگهانی مو می‌تواند نشانه یک بیماری زمینه‌ای باشد که نیاز به درمان دارد.

علل‌ ریزش مو:

افراد معمولاً روزانه 50 تا 100 تار مو خود زا از دست می‌دهند. این تعداد تار مو معمولاً قابل توجه نیست زیرا موهای جدید همزمان در حال رشد هستند. ریزش مو زمانی اتفاق می‌افتد که موهای جدید جایگزین موهای ریخته شده نشوند.

ریزش مو معمولاً به یک یا چند مورد از عوامل زیر مرتبط است:

سابقه خانوادگی (وراثت): شایع‌ترین علت ریزش مو یک بیماری ارثی است که با افزایش سن اتفاق می‌افتد. این بیماری آلوپسی آندروژنیک، طاسی با الگوی مردانه و طاسی با الگوی زنانه نامیده می‌شود. معمولاً به تدریج و با الگوهای قابل پیش بینی رخ می‌دهد - عقب نشینی خط مو و لکه‌های طاس در مردان و نازک شدن موها در امتداد تاج سر در زنان.

تغییرات هورمونی و شرایط پزشکی: شرایط مختلفی می‌تواند باعث ریزش موی دائم یا موقت در افراد شود، از جمله این تغییرات هورمونی می‌توان به تغییرات هورمونی ناشی از  بارداری، زایمان، یائسگی و مشکلات تیروئید اشاره کرد. بیماری‌های پزشکی شامل آلوپسی آره‌آتا (alopecia areata) که مربوط به سیستم ایمنی است و باعث ریزش موی تکه‌ای، عفونت‌های پوست سر مانند کرم حلقه‌ای و یک اختلال در کشیدن مو به نام تریکوتیلومانیا (تریکوتیلومانیا) می‌شود.

داروها و مکمل‌ها: ریزش مو می‌تواند یکی از عوارض جانبی برخی داروها باشد، مانند داروهایی که برای سرطان، آرتریت، افسردگی، مشکلات قلبی، نقرس و فشار خون بالا استفاده می‌شود.

پرتودرمانی به سر: ممکن است موها مثل قبل رشد نکنند.

یک اتفاق بسیار استرس زا: بسیاری از افراد چندین ماه پس از یک شوک فیزیکی یا احساسی، نازک شدن کلی مو را تجربه می کنند. این مدل ریزش مو به‌صورت موقتی است.

مدل مو و درمان: آرایش بیش از حد مو یا مدل مویی که موهای شما را سفت می‌کند، مانند پیگتیل‌ها یا میخچه‌ها، می‌تواند باعث نوعی ریزش مو به نام آلوپسی کششی شود. درمان‌های دائمی و روغن داغ مو نیز می‌تواند باعث ریزش مو شود. اگر جای زخم رخ دهد، ریزش مو می‌تواند دائمی باشد.

خطر افزایش ریزش مو:

تعدادی از عوامل می‌توانند خطر ریزش مو را افزایش دهند، از جمله:

 

  • سابقه خانوادگی طاسی از طرف مادر یا پدرتان
  • سن
  • کاهش وزن قابل توجه
  • برخی شرایط پزشکی مانند دیابت و لوپوس
  • فشار
  • تغذیه نامناسب

بیشتر طاسی‌ها به دلیل ژنتیک (طاسی با الگوی مردانه و طاسی با الگوی زنانه) ایجاد می‌شود. این نوع ریزش مو قابل پیشگیری نیست.

این نکات ممکن است به شما در جلوگیری از انواع قابل پیشگیری از ریزش مو کمک کند:

ما مرزهای باورهایتان را جابجا کرده ایم انجام عمل پیوند مو توسط متخصص پوست و مو فقط در کلینیک تخصصی دکتر وارث عضو رسمی انجمن بین المللی کاشت موی آمریکا و دبیر انجمن متخصصین پوست و مو

با موهایتان با ملایمت رفتار کنید: هنگام برس زدن و شانه کردن، به خصوص زمانی که موهایتان خیس است، از گیره گیر استفاده کنید و از کشیدن موها خودداری کنید. یک شانه دندانه پهن ممکن است به جلوگیری از کندن مو کمک کند. از درمان‌های خشن مانند غلتک داغ، اتو مو، درمان با روغن داغ و استفاده از مواد شیمیایی با تاثیرات دائمی خودداری کنید.

کشش مو را از مدل هایی که از نوار لاستیکی، نوار و بافته استفاده می‌کنند، محدود کنید.

از پزشک خود در مورد داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید و ممکن است باعث ریزش مو شوند سوال کنید.

از موهای خود در برابر نور خورشید و سایر منابع نور ماوراء بنفش محافظت کنید.

سیگار نکشید: برخی از مطالعات ارتباط بین سیگار کشیدن و طاسی را در مردان نشان می‌دهد.

اگر تحت درمان با شیمی درمانی هستید، از پزشک خود در مورد کلاه خنک کننده بپرسید. این مدل کلاه می‌تواند خطر ریزش مو را در طول شیمی درمانی کاهش دهد.

منبع:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hair-loss/symptoms-causes/syc-20372926