چگونه از شر موهای چرب خلاص شویم؟ 7 راهکار

چگونه از شر موهای چرب خلاص شویم؟ 7 راهکار

چگونه از شر موهای چرب خلاص شویم؟ 7 راهکار

مقالات

همه ما وقتی قراره از خانه بیرون برویم، مایلیم که پوست و موهایمان ظاهری تمیز و آراسته داشته باشد. صورت و موی چرب می‌تواند ظاهری ناآراسته به شما بدهد و شما از این بابت احساس نارضایتی و ناخرسندی کنید. اگر که شما علت یا نحوه کنترل چربی صورت و یا موی خود را ندانید، می‌تواند این احساس نارضایتی در شما بیشتر شود. در این مقاله از تحریریه کلینیک پوست و مو دکتر وارث قرار است که به شما راهکارهایی را ارائه کنیم که بتوانید از شر موهای چرب خود خلاص شوید. با ما در ادامه همراه باشید.

نویسنده: محمد مهدی ثابت عهد

 

به‌طور کلی، چند تغییر در روال روزمره شما می‌تواند به موهای شما کمک کند تا درخشش طبیعی خود را بدون چربی اضافی حفظ کنند.

 

1-روزانه شامپو بزنید

شاید ریشه این مشکل در بهداشت شخصی شما باشد. شامپو زدن به مقدار کم یا حتی مکرر می‌تواند باعث چرب شدن موها شود. به‌طور معمول، اگر موهای چرب دارید، باید روزانه شامپو بزنید. شستشوی بیش از یک بار در روز می‌تواند باعث شود غدد شما بیش از حد واکنش نشان دهند و برای جبران شامپوی اضافی، روغن بیشتری تولید کنند.

در انتخاب مدل شامپو حتما دقت کافی را داشته باشید. شما حتما باید شامپویی را انتخاب کنید که مخصوص موهای چرب باشد. این محصولات برای تمیز کردن پوست سر و مو بدون افزودن رطوبت اضافی طراحی شده‌اند. اگر شوره سر یا درماتیت سبورئیک به مشکلات پوست سر شما کمک می‌کند، از محصولی با پیریتیون روی، مانند سر و شانه‌ها، برای از بین بردن باکتری‌ها و قارچ‌ها، یا محصولی با اسید سالیسیلیک برای کمک به خلاص شدن از شر چربی اضافی و شوره سر استفاده کنید.

چگونه از شر موهای چرب خلاص شویم

2-ملایم باشید

هنگام شامپو زدن، روی شستشوی پوست سر تمرکز کنید – اما نه خیلی سخت. به اندازه‌ای که به صابون مالیده شود، به اندازه کافی اسکراب کنید، اما نه آنقدر محکم که پوست سرتان را تحریک کنید. این تحریک می‌تواند غدد شما را بیش از حد تحریک کند و باعث شود آنها سبوم بیشتری بسازند.

قبل از خارج شدن از حمام کامل سر خود را بشویید. شامپو یا نرم کننده باقیمانده می‌تواند لایه‌ای روی موهای شما ایجاد کند و باعث ایجاد احساس چربی در موهای شما شود.

3-شرایط را با دقت انجام دهید

شامپوهای نرم کننده کمک می‌کند تا رطوبت به موهای شما برگردد و همچنین از گره خوردن آن جلوگیری می‌کند. اگر شما موی چربی دارید، شامپوی نرم کننده را به پوست سر خود نزنید، در عوض آن را به انتهای خود ماساژ دهید.

4-زیاد به موهای خود دست نزنید

سعی کنید موهای خود را بیش از حد برس نزنید و دست نزنید. دست زدن مکرر می‌تواند غدد شما را تحریک کند تا سبوم بیشتری تولید کنند. دست زدن به موهایتان نه تنها می‌تواند به حرکت سبوم بیشتر در فولیکول‌ها کمک کند، بلکه می‌تواند روغن دست‌های شما را به موها اضافه کند.

زیاد به موهای خود دست نزنید

5-استفاده از شامپوهای خشک

اگر به دنبال خرید کمی زمان اضافی بین شستشو هستید، یک شامپوی خشک یا پودر جاذب روغن ممکن است به شما کمک کند. این محصولات برای جذب روغن اضافی، پوشاندن هرگونه بو و اضافه کردن حجم اضافی ساخته شده‌اند.

6-استفاده از شامپوی شفاف کننده

با گذشت زمان برخی از محصولات می‌توانند باعث شوند که یک لایه روی موهای شما باقی بماند، حتی اگر آن را شسته باشید. این ممکن است به احساس چربی موهای شما کمک کند. یک شامپو شفاف کننده برای از بین بردن هرگونه تجمع یا لایه‌ای از موهای شما ساخته شده است. این محصول باید یک یا دو بار در ماه استفاده شود تا بقایای محصولات حالت دهنده یا سایر شامپوها و نرم کننده‌ها از بین برود.

7-از رطوبت دهنده استفاده نکنید

اگر موهای شما در حال حاضر چربی اضافی تولید می‌کند، استفاده از یک محصول حالت دهنده مبتنی بر روغن  ایده خوبی نیست. برای حالت دهی به موهایتان از سشوار و برس استفاده کنید و از محصولاتی که ممکن است چربی سر شما را افزایش دهند، استفاده نکنید.

موهای چرب سبب می‌شوند که:

روغن‌های موجود در موهای شما، از غدد چربی متصل به هر فولیکول مو می‌آیند. غدد، ماده‌ای روغنی به نام سبوم تولید می‌کنند که از فولیکول مو عبور می‌کند تا پوست و مو را مرطوب کند.

هنگامی که این غدد به‌طور طبیعی کار نمی‌کنند، می‌تواند مشکلاتی را برای پوست و مو ایجاد کند. به‌عنوان مثال، آکنه زمانی ایجاد می‌شود که بدن چربی اضافی تولید می‌کند و این چربی اضافه باعث می‌شود سلول‌های مرده پوست به هم بچسبند و منافذ را مسدود کنند.

بیماری دیگری که در اثر سبوم بیش از حد ایجاد می‌شود، درماتیت سبورئیک نامیده می‌شود. لکه‌هایی از پوست قرمز پوسته پوسته روی پوست سر و صورت ظاهر می‌شود. آنها چرب به نظر می‌رسند و ممکن است پوسته پوسته و خارش دار باشند.

هورمون‌ها می‌توانند باعث شوند که غدد چربی شما سبوم بیشتری بسازند. به همین دلیل است که نوجوانان اغلب با پوست چرب و آکنه دست و پنجه نرم می‌کنند. زنان همچنین ممکن است در دوران بارداری یا قاعدگی متوجه تفاوت شوند. بدن شما ممکن است از نظر ژنتیکی بیشتر از دیگران سبوم اضافی تولید کند. این امر می‌تواند با افزایش سن تغییر کند. با افزایش سن، بدن ما روغن کمتری تولید می‌کند.

 

جمع بندی

در برخی موارد، ممکن است به کمی کمک اضافی برای کنترل پوست سر چرب نیاز داشته باشید. اگر با شوره سر یا درماتیت سبورئیک سر و کار دارید و با محصولات بدون نسخه یا خودمراقبتی نتوانستید این مشکلات را حل کنید؛ ایده خوبی است که به یک متخصص پوست مراجعه کنید. کلینیک پوست و مو دکتر وارث، آماده ارائه خدمت به شما عزیزان می‌باشد. زیبایی و جذابیت را با ما تجربه کنید.

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-greasy-hair

ما مرزهای باورهایتان را جابجا کرده ایم انجام عمل پیوند مو توسط متخصص پوست و مو فقط در کلینیک تخصصی دکتر وارث عضو رسمی انجمن بین المللی کاشت موی آمریکا و دبیر انجمن متخصصین پوست و مو

جهت مشاوره رایگان با کلینیک پوست و مو دکتر وارث بهترین کلینیک پوست و مو در شیراز با شماره های زیر تماس بگیرید

۰۹۰۲۹۳۶۷۷۹۹

۰۹۰۲۳۰۱۰۷۹۹